ČINOHERNÍ DIVADLO MARIUPOLU: HISTORIE, KTEROU SE POKOUŠEJÍ VYMAZAT

Připojte se k iniciativě organizaci Historie v rukou za zachování památky Mariupolského činoherního divadla

více Kontakt

Fakta o Mariupolském činoherním divadle

Klidný život

➜ Mariupolské divadlo bylo postaveno v roce 1960. Stavba trvala od roku 1956.

➜ Divadlo mělo dvě scény: velkou s 680 místy a malou s 62 místy.

➜ V roce 1978 oslavilo divadlo 100. výročí založení prvního profesionálního divadelního souboru v Mariupolu.

➜ 12. listopadu 2007 se divadlo stalo Akademickým. Repertoár divadla zahrnoval dramata, komedie, představení pro děti a mládež, muzikály atd.        

➜ Dne 28. prosince 1983 bylo Mariupolskému divadlu uděleno status architektonické památky

➜ Divadlo se nachází na hlavní ose města v parku - téměř celý Mariupol mu ležel u nohou.

Válka

➜ Během obležení města se divadlo stalo domovem pro 500-1200 lidí, kteří během bombardování přišli o střechu nad hlavou.

➜ Těhotné ženy, rodičky z porodnice a matky s novorozenci byly přivedeny do divadla jako do bezpečného bombového krytu.

➜ 16. března 2022 bylo divadlo zničeno při bombardování ruskými ozbrojenými silami.

➜ V současné době není možné zjistit, kolik lidí bylo zabito. Podle různých odhadů 300 až 1 200 lidí.

➜ Asi 100 lidí, kteří byli venku, také zahynuli kvůli nárazu, protože přišli použít polní kuchyni.

➜ Ve dvacátých letech prosince 2022 okupační úřady zbouraly zbytky divadla, aby utajili tento zločin.

Co vlastně děláme

Naším cílem je zachovat historii Činoherního divadla v Mariupolu bez zkreslení a přiblížit ji světu.

1. Shromáždili jsme veškeré informace o architektonickém projektu Doněckého divadla v Mariupolu a na jeho základě jsme vytvořili unikátní sádrovou stavebnici, kterou si můžete sami sestavit.

2. Historici - profesoři a doktoři - sestavili kompletní historii divadla, kterou se můžete naučit sestavením naší stavebnice.

3. Připravujeme také vizualizaci historie Činoherního divadla ve VR.

4. Hledáme muzea na Ukrajině i v zahraničí, která by chtěla vystavit tento exponát a vyprávět skutečný příběh tak, jak je skutečný.

Podívejte se, jak vypadá naše jedinečná stavebnice a jak ji lze sestavit:

PŘISPĚT

O stavebnici

Mariupolské činoherní divadlo

Vytvořili jsme unikátní sádrový model mariupolského divadla, který je již vystaven v místním historickém muzeu v Rivném, a plánujeme tak fyzicky uchovat a dovézt z Ukrajiny do zahraničí model této budovy zničené ruskými vojsky.

 Stavebnice se skládá ze sádrových dílů a po sestavení zcela opakuje architektonický návrh mariupolského divadla v poměru 1:150. Snažili jsme se budovu co nejpřesněji zrekonstruovat, aby vzpomínka na zničenou ukrajinskou kulturu, umění a historii zůstala nedotčena a šířila se do dalších zemí. To nám nedovolí tyto události z ukrajinské historie vymazat nebo přepsat.        

Souprava stavebnice obsahuje: stavebnice, pokyny, lepidlo, barva, úhelníky, smirkový papír, štětce atd. V budoucnu bude implementována rozšířená realita s hlasovou prezentací.        

PŘISPĚT

Nevládní organizace "Historie v rukou" použije vámi darované prostředky na aktivity pro vnitřně vysídlené osoby a na rehabilitaci dětí a vojáků. O všech našich programech a akcích vás budeme vždy informovat na sociálních sítích

Pro koho je tahle stavebnice určena

Muzea jakéhokoli druhu na Ukrajině a ve světě

Historické kluby ve vzdělávacích institucích na Ukrajině. Univerzity s katedrami historie v zahraničí

Sběratelé, kteří sbírají unikátní stavebnice

Velvyslanectví různých zemí a Ukrajiny v jiných zemích

Pro společné aktivity doma s dětmi, aby se děti dozvěděly o historii země

Pro lidi se zrakovým/sluchovým postižením pro hmatové učení historie

Proč to děláme: 3 hlavní důvody

1

Chceme popularizovat historii takových staveb na Ukrajině i v zahraničí, které se staly symbolem zločinu proti lidskosti spáchaného teroristickou zemí v rozsáhlé rusko-ukrajinské válce.

2

Snažíme se podnítit zájem představitelů ukrajinské a zahraniční komunity, zejména mladých lidí a dětí, a podnítit tak zájem o další o hlubší studium moderních dějin Ukrajiny.

3

Usilujeme o začlenění ukrajinské historické a kulturní složky do evropského kulturního prostoru. To pomůže zachovat historii takovou, jaká je, a zabránit její změně. Koneckonců víme, že s ní musíme zacházet zodpovědně.

Proč to děláme: paralely s historickou minulostí

Představte si, že by hořká minulost vaší země byla znehodnocena.

Česká republika Druhá světová válka (1939-1945).

13. února 1945 svrhlo 82 bombardérů B-17 Flying Fortress 92 tun bomb na hustě obydlené oblasti Prahy. V důsledku toho zahynulo 1 701 lidí a 2 184 jich bylo zraněno, všichni z nich byli civilisté. Zničeno bylo 193 budov a více než 300 jich bylo poškozeno, z nichž některé měly kulturní a historickou hodnotu (Emauzský klášter, Faustův dům, budova synagogy na Vinohradech, sochy na Karlově mostě). 


Bomby zničily Emauzský klášter, který měl v roce 1947 oslavit 600. výročí svého založení Karlem IV. Bez střechy nad hlavou zůstalo 12 000 Pražanů. Žádná z pražských vojenských továren nebyla poškozena.


Později zástupci amerického letectva tvrdili, že k bombardování došlo omylem, protože letadla letící bombardovat Drážďany se odchýlila od kurzu.        

Kdo jsme

NNO "Dějiny v rukou" se snaží zachovat historickou paměť o objektech ukrajinského kulturního dědictví, které byly fyzicky zničeny v důsledku zločinných akcí Ruska proti civilnímu obyvatelstvu Ukrajiny.

Jedním z cílů NNO "Historie v rukou" je aktivizovat ukrajinskou a evropskou společnost v boji proti terorismu prostřednictvím šíření informací o tragických událostech na Ukrajině mezi představiteli ukrajinské a evropské komunity. Jsme přesvědčeni, že to pomůže zabránit opakování podobných tragédií v celosvětovém rozsahu.

Naším hlavním cílem je vzdělávat mladé lidi v duchu myšlenek míru, demokracie, národní identity a tolerance.

naše stránky

Naše plány na budoucnost

Historie, kterou můžete držet v rukou

Nezisková organizace Historie v rukou bude rozvíjet oblast malých stavebnic, které ztvárňují historické budovy na Ukrajině. Hlavním cílem je dát každému možnost dotknout se rekonstrukce historie. Tyto stavebnice budou využívány v rámci arteterapie pro vnitřně vysídlené osoby, děti, veterány a dobrovolníky postižené ruskou agresí.

Konstruktory se skládají z velkých dílů, které téměř přesně kopírují historické stavby - jsou snadno sestavitelné pro děti a osoby s tělesným nebo smyslovým postižením.
Arteterapie s pomocí konstruktéra umožňuje vžít se do příběhu, uklidňuje, pomáhá překonat vnitřní konflikty, úzkost a strach.
Stavebnice je poskytována zdarma. Spolu se stavebnicí obdrží každý účastník QR kód, pomocí kterého se může dozvědět celou historii stavby.

Již jsme vytvořili stavebnici zvonice svaté Sofie Kyjevské a Kyjevskopečerské lávry a plánujeme pořádat akce, výstavy a další události, na kterých budeme tyto a další stavebnice prezentovat. Vaše dary nám pomáhají sdružit co nejvíce lidí, kteří potřebují arteterapii a psychologickou pomoc.

Zapojte se do ochrany moderní historie

ZÍSKEJTE DESIGNÉRA ZA PŘÍSPĚVEK 300 EUR

PŘISPĚT

PODPOŘTE FOND DAROVÁNÍM

PŘISPĚT

Kam půjdou vaše dary

Pořádání akcí pro vnitřně vysídlené osoby

Pořádáme různé akce na finanční i psychologickou podporu vnitřně vysídlených osob. Například charitativní aukce mezi podniky, setkání s psychologem pro děti a dospělé VVO atd.

Pomoc při rehabilitaci dětí, veteránů a dobrovolníků  

Pomáháme dětem postiženým ruskou vojenskou agresí při psychickém zotavení. Aby se naši hrdinové necítili opuštění, poskytujeme jim psychologickou podporu prostřednictvím arteterapie.

Pořádání výstav a akcí

Abychom zachovali historii Ukrajiny a zapojili do ní co nejvíce lidí, pořádáme různé výstavy a další vzdělávací akce. Hlavním cílem je, aby Ukrajinci nezapomínali na svou historii.

Otázky a odpovědi

Proč je nutné přispět na stavebnici?

Až bude stavebnice budovy divadla v Mariupolu, která skutečně existovala a inspirovala obyvatele Mariupolu, umístěna v mnoha muzeích po celém světě a ve sbírkách lidí, bude velmi obtížné přepisovat historii, jak to obvykle dělají rusové. 


A když děti a dospělí sestavují stavebnici, cítí se jako obnovitelé historie a spravedlnosti.

Jak mi stavebnici doručíte, když nejsem na Ukrajině?

Hlavním způsobem doručení je mezinárodní dopravce Nova Post, který působí na Ukrajině i v zahraničí. Nova Post doručuje do více než 200 zemí.


Doba dodání je od 3 dnů. Pokud máte nějaké další návrhy, probereme je a společně vytvoříme cestu pro stavebnici, na kterou jste přispěl(a).

Proč je pro stavebnici stanovena pevná částka 300 eur?

Nevládní organizace Dějiny v rukou nemá vlastní výrobní zařízení, proto stavebnici vyrábějí na zakázku obchodní zástupci, s nimiž jsme se dohodli na výrobě bez nároku na zisk. Tato částka tedy pokrývá náklady na výrobu stavebnice ze sádry a materiálů, které jsou součástí balení, a peníze, které budou použity na charitativní akce a programy pro vnitřně vysídlené osoby, děti, dobrovolníky a veterány. Darováním 300 eur tedy pomůžete lidem, kteří vaši podporu potřebují právě teď! Podnik si uvědomuje svou společenskou odpovědnost. A vy získáte jedinečnou stavebnici, která nemá ve světě obdoby.

Co všechno můžete se stavebnicí provádět?

Stavebnici můžete sestavit a umístit do muzea ve městě, kde žijete. Můžete ji sestavit spolu s dětmi při společné zábavě. Bude také skvělé, když ji budete moci vystavovat na výstavách (včetně charitativních) a vyprávět příběh divadla. Nabízí se i možnost použít ji jako dárek. 


Popřípadě i pro sběratelství, pokud se zajímáte o historii, protože budou existovat i další stavebnice, které budeme reprodukovat.

Proč používat stavebnici pro osoby se zrakovým nebo sluchovým postižením?

Podle Státní statistické služby Ukrajiny bylo v roce 2021 na Ukrajině 2,703 mln. osob se zdravotním postižením, z toho přibližně 300 000 osob se zrakovým nebo sluchovým postižením. 


Pomoci naší stavebnice se tito lidé mohou dotknout historie a zažít památku vlastníma rukama pouhým sestavením.

Co jste již udělali pro vnitřně vysídlené osoby, armádu a děti?  

V místním historickém muzeu v Rivném, na Mariupolské státní univerzitě, v centru "Já jsem Mariupol" a v Integračním centru v Rivném jsme prezentovali stavebnice sestavené dětmi z řad IDP. Jednou týdně pořádáme kurzy identity pro veterány, jejichž cílem je obnovit nervová spojení, která byla poškozena v důsledku šoku ze střelby. Pro děti pořádáme jednou týdně kurzy rychlého čtení a zapamatování pro každodenní použití.